Als de blaadjes vallen...
Woensdag 29 oktober 2025 - Wethouder Hilde de Groot
Is er veel te doen! Altijd handig om de blaadjes van uw gazon te halen. Maak er vooral een hoop van in de hoek van uw tuin. Dan overwinteren egels en insecten daar graag. Nu de klok weer is verzet, is het echt najaar en gaat de kachel af en toe weer aan.
Bij het najaar hoort naast de kachel, ook de begroting van de gemeente. Binnenkort bespreken we deze in de gemeenteraad. In de zomer hebben we de richtlijnen voor die begroting al vastgesteld in een zogenaamde kadernota. Die hebben we netjes uitgewerkt tot een begroting. Daarin zitten flinke bezuinigingen, omdat het Rijk ons minder geld geeft — maar wel meer taken.
Een van die relatief nieuwe taken is de warmtetransitie. Dat heeft alles te maken met het besluit om in 2050 zonder aardgas te verwarmen. Dat betekent een enorme hoeveelheid werk voor de gemeente. Het Rijk verwacht namelijk van ons als gemeente dat wij richting bepalen en u meenemen in deze verandering. Per wijk zal de komende jaren samen met de wijk een plan moeten worden gemaakt over hoe dat eruit zal zien. Iedereen individueel elektrisch verwarmen via warmtepompen, of misschien toch hier en daar een warmtenet? Beide varianten hebben zo hun voor- en nadelen. U hoort vast ook wel eens wat over waterstof of groen gas, maar dat is nu om verschillende redenen niet te gebruiken in huizen. Op dit moment brengen we daarom alle opties in kaart en berekenen we ook de kosten. Want betaalbaarheid is natuurlijk een hele belangrijke factor.
Het begint eigenlijk altijd bij isolatie. Dat is lekkerder voor uw comfort en uw energierekening. Dus dat kunt u altijd doen. En als uw cv-ketel aan vervanging toe is, kunt u overstappen op een (hybride) warmtepomp. Mocht er in uw wijk ooit een warmtenet komen, dan is uw warmtepomp waarschijnlijk al wel weer aan vervanging toe. Een warmtenet duurt vele jaren om te ontwikkelen en te bouwen.
Ondertussen zal er in de energiewereld veel veranderen. Er zal meer batterijopslag komen, de netcongestie moet opgelost worden want het net is de komende jaren te vol. De verwachting is dat de gasprijs de komende decennia flink zal stijgen. Het is dus sowieso handig om minder aardgas te gaan gebruiken en een keer over te stappen en uw huidige combiketel vaarwel te zeggen. Kortom, een flinke taak die we samen met jullie, onze inwoners, gaan uitvoeren tot 2050. Zo houdt iedereen het lekker warm.
Meer columns lezen?
Het college van burgemeester en wethouders schrijft om en om een column over actuele onderwerpen. Lees alle columns op onze website.